Kúpa bytu či domu je dosť vážnym rozhodnutím, pretože do nehnuteľnosti investujeme veľa financií, neraz sa ľudia zadĺžia na celý život, len aby si vytvorili domov. Od plánov k uskutočnenie sna je dosť dlhá cesta a je potrebné vykonať mnoho úkonov, aby sme v ruke mohli držať kľúč od svojho vysnívaného bytu.Dom pri jazere.jpg
 
Šampanské až na koniec
Kolaudácie je pre mnohých ľudí už len párty so šampanským, no tomu musí predchádzať dosť zložitý proces, ktorý novostavbu uvedie do života. Je to podmienka toho, aby ste sa do bytu mohli aj reálne nasťahovať.
 
Na starosti ju má developer
Predtým, než sa do bytu nasťahujete, ten musí prejsť kolaudačným procesom, ktorého úlohou je zistiť, či je stavba bezpečná, či neohrozuje zdravie a život ľudí, či je zrealizovaná v súlade s platnými normami a predpismi a životným prostredím a podobne.
 
Aby mohla byť budova skolaudovaná, musia byť dokončené konkrétne prvky:
-schodiská
-okná, dvere
-strecha s odvodnením a bleskozvodom
-komíny
-balkóny aj so zábradliami
-nainštalované umývadlá, vane/sprchy a WC
-povrchové úpravy stien, podláh a stropov
-rozvody – kanalizácia, elektrina, voda a plyn aj s meracími prístrojmiPríjemné bývanie prajem.jpg
 
O samotnom procese kolaudácie
Kolaudácia musí prebehnúť vždy, ak stavebník ukončil novostavbu na bývanie alebo rekreáciu. Komisia na podnet developera začne v teréne skúmať, či je stavba vyhovujúca z hľadiska všetkých potrebných povolení, rozhodnutí a územného plánu. Opravy porúch a nedostatkov, objavených po kolaudačnom procese, už budú zrealizované na náklady budúceho majiteľa nehnuteľnosti. Ak nakoniec všetko dopadne dobre, komisia vydá kolaudačné rozhodnutie. Katastrofický scenár však môže nastať, ak nebude vydané a vy sa do bytu nemôžete nasťahovať. Tento stav hrozí, ak nie sú splnené všetky podmienky stavebného povolenia a na naňho nadväzujúce okolnosti, a tak stavba nemôže byť spustená do užívania, no po ich odstránení vám už nič nebráni začať si užívať svoje nové bývanie.