Vyberme ten správny monitor

Okrem nových televízií s inovatívnymi vlastnosťami nás v rovnakom množstve a s podobnými možnosťami oslovujú aj nové monitory k počítaču. Aj tie sa za posledných pár rokov dočkali veľmi sympatických a inovovaných zmien, vďaka ktorým nám doprajú dokonalý vizuálny zážitok z hrania, pozerania filmov, ale aj z grafickej práce na PC. Aj napriek ponuke stále novšieho a silnejšieho interného hardvéru údajne neexistuje taká silná konkurencia, ako v prípade dnešného trhu s monitormi. Rozhodne si v tomto prípade máme z čoho vyberať.

binárnáí

Aké požiadavky a vlastnosti sú typické pre dnešný trh s monitormi?
Aktuálne sa na slovenskom trhu s monitormi nachádza circa 20 rôznych výrobcov, pričom vzájomná konkurencia ženie každého z nich k tomu, aby ponúkal moderné možnosti v podobe kvalitných obrazoviek a najmä vysokého rozlíšenia, ktoré má dnes podobu 4K (v niektorých prípadoch dokonca 8K). Najdostupnejšie je však rozlíšenie 4K a obrazovky poskytujúce praktické vlastnosti.

Práve vysoké rozlíšenie v podobe 4K je hlavným triumfom výrobcov a zároveň lákadlom pre dnešných zákazníkov. Posledný rok už dokonca monitory 4K mierne klesli na cene a chytajú stále prístupnejšiu cenu, niektoré sa dostávajú pod hranicu 400 eur. Rozlíšenie ale nie je jediná inovovaná vlastnosť, čakajú nás aj rôzne iné prekvapenia, napríklad možnosť využiť bluetooth.

otázka

  • V prípade, že si na Ultra HD kvalite nepotrpíte, ceny sú oveľa sympatickejšie. Za kvalitný monitor môžete utratiť niečo málo cez 200 eur.

Grafické vstupy/výstupy
Samozrejmosťou by mal byť vstup pre HDMI kábel, vďaka ktorému pripojíte počítač (ale aj notebook) k monitoru v kvalitnom HD rozlíšení. Klasikou zostáva vstup VGA (no pripojenie káblom VGA už zostáva zastarané).
Uhlopriečka
Minimálnym požiadavkom sa stáva 24 palcová uhlopriečka, k tým bežným sa začína radiť 27 palcov, mierny nadštandard predstavujú viac než 30" obrazovky.

4.5/5 - (2 votes)