Viac a viac ľudí má problémy s dýchaním

Čoraz viac ľudí pociťuje problémy s dýchaním. Žijeme  v mestách smogu, preplnených cestami a autami, komínmi, poznáme nejedno pracovné miesto, kde človek 12 hodín v kuse vdychuje škodliviny, napríklad ak robí s lakom, alebo pracuje v zaprášenom prostredí. Aby toho nebolo málo, nezdravo sa stravujeme, pravidelne chodíme do zafajčených barov, je nám veľké fajčiť v otvorenom priestranstve, dusíme sa s cigaretami vo vnútri. No ale ani na čerstvom vzduchu nám cigareta zrovna nepomôže, naopak. Výrazne škodí dýchacím cestám a pľúcam. Potom sa asi ani nemôžeme čudovať, že vysoký počet pacientov je dnes postihnutých chochp, teda chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Čo je však zarážajúce, mnohí ľudia trpia týmto ochorením bez toho, aby išli na lekársku prehliadku, teda postihnutých takouto chorobou je pravdepodobne ešte viac, než nám uvádzajú štatistiky.

anatomie

•         Môže sa nám to zdať len ako nevinný kašeľ, no pokiaľ sa to nelieči, dôsledky môžu byť fatálne, zdravotný stav spojený s dýchaním sa môže zhoršovať do ťažko liečiteľných rozmerov.

Na ochorenie tohto typu už existujú i lieky a ak ich začneme užívať včas, môžeme chorobu spojenú so zužovaním a upchávaním dýchacích ciest nadobro eliminovať. Pozitívnou správou teda je, že tento zdravotný problém je liečiteľný.
Ak však zakročíme neskoro, zužovaním a upchávaním dýchacích ciest sa poškodzuje pľúcne tkanivo. Pokiaľ bude už dosť zničené, obnoviť sa nedá, dá sa už len zabrániť ešte väčšiemu ničeniu. Práve preto sa vraví o prevencii, aby sme tento problém začali riešiť čím skôr, kým je pľúcne tkanivo ešte relatívne v poriadku a zdravé.

cigareta

Ako som už spomínal vyššie, na vine je vdychovanie škodlivých látok. Vdychovanie škodlivín v našom tele vyvoláva automatickú reakciu,  kedy organizmus, respektíve dýchacie cesty reagujú na škodliviny zapálením. Takže tým pádom vzniká ten prvotný hlavný zdravotný problém, pretože zapálenie má následne vplyv na nepríjemné kašľanie a bolesť, pridáva sa aj postupné zužovanie dýchacej cesty.

5/5 - (2 votes)