Keď som bol malý, mal som veľký problém s tým, že som sa jednoducho nevedel nájsť. Bolo to pre mňa hotové peklo. Bojoval som sám so sebou asi každý jeden deň, pretože som jednoducho nebol vo svojej koži. Všetko, čoho som sa chytil som pokašľal. Mamina síce teraz tvrdí opak, no aj tak si myslím, že bola v tej dobe zo mňa zúfalá. Nemal som žiadnych priateľov a nemal som ani žiadny koníček, ktorý by ma napĺňal. Bolo to reálne veľmi ťažké. Jediné moje šťastie bolo, že som bol už v tej dobe veľký flegmatik.

naviják
 
Keď je človek flegmatik, je veľmi ľahké nad tým len myknúť plecom a neriešiť.
 
Na druhej strane som však cítil, že mi niečo v mojom živote chýba. A že je to dokonca niečo veľmi podstatné. Bola to proste záľuba, niečo, čo by som robil vo voľnom čase a vypĺňalo by mi to čas. A robil by som to rád. Ale niečo také som skutočne nevedel nájsť. Bolo mi z toho dosť zle, pretože som väčšinu času len sedel doma a pozeral sa von oknom. A to nie je veľmi produktívne, nemyslíte?
 
Práve moja mama sa rozhodla, že mi musí nájsť nejakú záľubu. Skúšala snáď všetko.
 
Samozrejme, že to najprv na mňa skúšala s hudobnou, ale tam veľmi nepochodila, pretože som sa odmietal učiť hrať na harmonike a robiť si povinnosti. S bežnými športami ako futbal a hokej tiež príliš nepochodila. Už sa zdalo, že to vzdáva, keď som raz natrafil na rybarske navijaky. V tej chvíli som možno nevedel, čo to pre mňa znamená, mame však bolo jasné, že ma musí otec zobrať na poriadnu rybačku. Z jednej nedele sa stal skutočný zvyk a my sme spolu chodievali každý týždeň. Bolo to niečo, čo ma začalo baviť tak veľmi, až som tomu načisto prepadol a teraz je to môj najmilší koníček. A som za to naozaj veľmi vďačný.

rybářský naviják
 
Možno sa to nezdá, ale hobby človek k životu potrebuje. Veď ako inak by sme sa potom zabávali? Je jasné, že toto je presne niečo, čo budeme milovať.