Choroby, prejavujúce sa bolesťou na hrudi


Infarkt myokardu:       Jeho hlavným prejavom býva dlhotrvajúca, pokojná bolesť na hrudníku, ktorá sa môže šíriť ku krku, zubom, k horným končatinám, môže prenikať aj do chrbta, alebo do oblasti brucha. Infarkt je často sprevádzaný väčšou dýchavičnosťou a zvýšeným potením. V závažných prípadoch dochádza k arytmii a bezvedomia.
 srdce na rukou
Angina pectoris:          V bežnej, typickej forme sa prejavuje prechodnou tlakovou, až zvieravou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá putuje až do spodnej čeľuste, ľavého ramena alebo do celej ľavej hornej končatiny. V kľude táto bolesť v priebehu niekoľkých minút ustupuje.
 
Zápaly dýchacích ciest:          S bolesťou na hrudi sa stretneme aj u bežných zápalov pľúc, kedy sa pridáva zvýšená teplota a dráždivý kašeľ, ktorý bolesť ešte zintenzívni.
 
Bolesti od chrbtice:     Asi najčastejšia príčina bolesti na hrudi. Typické pre ňu je, že bolesť je bodavá a často vystreľuje zo chrbta dopredu na hruď. Bolesť je ostrá a pichľavá, môže sa zhoršiť pri nádychu, ale čoskoro odznie.
 
Pálenie záhy:              Nepríjemné bolesti za hrudnou kosťou môžu byť spôsobené aj návratom žalúdočných štiav, ktoré poškodzujú stenu pažeráka. Bolesť pri pálení záhy je typicky palivá a objavuje sa najmä pri nevhodnom stravovaní.
 ženu bolí břicho
Žalúdočný vred:          Bolesti spojené so žalúdočným vredom tiež môžu byť lokalizované za hrudnou kosťou. Častejšie však tieto bolesti putujú do oblasti nadbrušku. Vred v žalúdku sa bolestivo prejavuje hneď po príjme potravy. Ak je vred na dvanástniku, bolesť sa prejavuje nalačno a príjmom potravy sa bolesť utišuje.
 
Zlomené rebro:           Veľmi často sa stáva, hlavne potom u starších ľudí alebo u amatérskych športovcov, že pri páde alebo športovej aktivite si nalomia alebo zlomia rebro a nevedia o tom. To sa prejavuje veľmi pichľavú bolesťou, ktorá sa prejavuje hlavne pri dýchaní alebo pri pohybe. Ľudia sa potom mylne domnievajú, že sa jedná o infarkt, či inú poruchu srdca.